Učenik generacije u osnovnoj muzičkoj školi

19183998_1917766561798573_1944447076_n                     Colić Mate; generacija 2012-2017

Biografija:

Rođen sam 30. juna 2002. godine u Subotici, gde stanujem i pohađam školu. Roditelji su mi dali slobodu da radim ono što volim i želim. Muziku sam uvek voleo, ali nisam razmišljao o njoj kao o budućoj profesiji. U drugom razredu osnovne škole sam upisao muzičku školu kao hobi. Hteo sam da sviram gitaru, ali sva mesta su bila popunjena. Prišao mi je jedan nastavnik i upitao zašto ne probam trubu. To je bio nastavnik Jožef Škofljanec, bez kojeg ne bih danas svirao ovaj instrument. Odmah sam se prilagodio i ubrzo zavelo trubu. Muzička, kao i osnovna škola, mi je bila daleko, pa smo se preselili. Uskladio sam se i imao dovoljno vremena za sve. Išao sam na mnoge nastupe i takmičenja. Posle nekog vremena inspracija je počela da mi opada i muzika me više nije toliko privlačila. Mama mi je rekla da je to samo privremeno i da moram da istrajem. Bila je u pravu, zbog čega sam joj veoma zahvalan. U petom razredu osnovne škole sam prešao u klasu nastavnika Lenarda Gužvanja, pošto je nastavnik Škofljanec otišao u Austriju. Počeo sam da sviram u Subotičkom duvačkom orkestru, što mi je mnogo pomoglo. Imao sam priliku da sviram u duetu i nastupam sa Subotičkom filharmonijom. To mi je oživelo ambicije i postao mi je san da sviram u simfonijskom orkestru. Tada sam počeo ozbiljno da se zanimam za trubu i razmišljam o upisu u srednju muzičku školu. Ovih godina sam se mnogo trudio kako bih postigao veliki napredak i rezultate, ali u isto vreme i uživao u onome što radim. Želim da nastavim srednju muzičku školu, planiram da upišem instrumentalni i teoretski odsek. Mnogo sam zahvalan i puno mi znači što sam izabran za učenika generacije u osnovnoj muzičkoj školi. Želeo bih da se zahvalim nastavniku Škofljanecu; a posebno nastavniku Gužvanju i nastavnici Neveni Racić, koji su verovali u mene, poklanjali mi znanje i davali prilike da pokažem svoj talenat.

Rezultati sa takmičenja u toku osnovne škole – instrument i solfeđo:

• Republičko takmičenje (2011) – I nagrada
  • Republičko takmičenje (2013) – I nagrada
  • Republičko takmičenje (2015) – I nagrada
  • Republičko takmičenje (2017) – I nagrada
  • „Davorin Jenko“ međunarodno takmičenje (2017) – II nagrada
  • Festival Muzičkih i baletskih škola (2017) – I nagrada

• Festival solfeđa „Josip Slavenski“ (2015) – II nagrada
  • Festival solfeđa „Josip Slavenski“ (2016) – II nagrada
  • Festival solfeđa „Josip Slavenski“ (2017) – III nagrada

Poruka Učenika generacije za učenike osnovne muzičke škole:

„Kada se osećate neprimećeno ili nemate volje za onim što volite, samo gurajte dalje. I kada vam ljudi kažu da nije dovoljno, dokažite im suprotno. Talenat i težak rad će na kraju uvek biti cenjen i nagrađen.”

18985504_1914480135460549_1712370159_n